x
f e n r i s

*

seriál: "Prebíjanie streliva"

  • ČLÁNOK
  • Autor

Prebíjať či neprebíjať

 

Či už chcete ušetriť peniaze, alebo chcete dosahovať lepšie výsledky v streľbe, prebíjanie vlastnej munície môže byť pre Vás správna cesta. Väčšina nadšencov streľby sa nakoniec vždy zaoberá otázkou prebíjať, či neprebíjať.

 

Na začiatku si treba uvedomiť, že na jednej strane je prebíjanie nábojov oproti nákupu komerčne predávanej munície často nákladovo efektívnejšie, na druhej strane je to ale časovo náročná záležitosť. Prebíjanie určite nie je pre ľudí, čo sú časovo maximálne vyťažený a nemajú priestor ani na to aby šli na strelnicu pustiť pár rán. Ak si ten čas ale viete nájsť alebo ak sa začneme baviť o precíznej streľbe na veľké vzdialenosti, tak poskladaniu vlastného streliva sa žiaden strelec nevyhne.

Prbíjanie streliva-1 - FENRIS - 1

 

Dôvody, prečo prebíjať:

 

Úspora finančných prostriedkov.

Prebíjanie niektorých druhov munície vám môže ušetriť nemalé peniaze. Typická 50 kusová krabica komerčne vyrábaných 44 Rem. Mag. vás stojí približne 35 eur. Prebitie vlastnej 44 Rem. Magnum v závislosti od použitých komponentov stojí okolo 15 eur, takže hovoríme o nemalej úspore. Úspory však nie sú také významné pre všetky typy streliva. Najmä postavenie vlastného presného streliva na dlhé vzdialenosti Vás môže vyjsť viac ako je cena fabrického. Asi najmenšia úspora ale stále úspora je pri 9mm Luger, ktorého cenu výrobcovia a predajcovia držia relatívne nižšie ako iné kalibre. Stále ale vieme ušetriť cca 1/3 nákladov.

 

Vyššia presnosť.

Komerčná munícia musí spĺňať špecifické normy a musí fungovať vo väčšine strelných zbraní daného kalibru, takže nie vždy vieme z fabrického náboja dosiahnuť vynikajúci výkon a presnosť. Tak ako ľudia, aj zbrane vedia byť vyberavé a to čo jednej sedí inej nemusí. Pri prebíjaní streliva vieme experimentovať s komponentami, ako aj dimenziami samotného náboja a vieme si tak postaviť strelivo, ktoré bude konzistentnejšie a vyladené pre našu zbraň, čím vieme dosiahnuť oveľa lepšie výsledky ako by sme dosiahli s fabrickým strelivom.

 

Zábava.

Mnoho ľudí si prebíja vlastnú muníciu jednoducho preto, že ich to baví a tak nejak to dopĺňa tú streleckú záľubu. Experimentovanie s navážkami, komponentami, hĺbkou osadenie striel, krimpovaním ...... má jednoducho svoje čaro.

 

 

 

FENRIS s. r. o. 

"FENRIS", 21 Nov 2022

V prípade pripomienok alebo návrhov úpravy článku, nás môžete kontaktovať telefonicky na tel: č.: 0903 41 44 77 alebo emailom na: fenris@fenris.sk / Ďakujeme.

Späť Nahor